Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla

Sodyum karbonat 5 kg (Çamaşır Sodası) Hafif Soda

Diğer

₺30,00 ₺22,90 KDV Dahil

%23 İndirim

Hafif Soda

 

Sodyum karbonat 5 kg (Çamaşır Sodası) Hafif Soda

 

Çamaşır sodası, suyun sertliğini gidererek deterjanın ve sabunun yıkama gücünü artırıp tasarruf sağlar. Elle yıkamada ve çamaşır makinelerinde suyun sertliğini gideren bir maddedir. 

Çamaşır sodası suda çözündüğünde NaOH oluşur. Sabunda olduğu gibi yağlar, bu NaOH ile hidrolizlenerek sabunlaşır ve çözünür hale gelir. Bu özelliğinden dolayı soda da yağı temizler. Sodyum karbonat  ya da  trona sodyum  türevlerinden birisidir.Formülü Na 2 CO 3 'tür.  Deterjanların kireç  önleyicilerin, çamaşır ve tül beyazlatıcıların ürün bileşiminde kullanılır. Sodyum Karbonat oranı fazla olursa çamaşırları ve tülleri yıpratır.  Çamaşır makinesinde  kireç önleyici özelliği olmadığı gibi makinede teknik arızalara sebep olur.

Doğada beyazımsı, renksiz, şeffaf ve taş şeklindedir.  Bazik  bir tuzdur. Suda Na 2 CO 3  + H 2 O → NaOH + NaHCO 3  biçiminde çözünür.

Soda  olarak bilinen sodyum karbonat değildir. Soda eskiden kazanlarda çamaşırları kaynatma yaparken veya merdaneli çamaşır makinelerinde kullanılan  kristal  yapıdaki ( limon tuzu  gibi) bir üründür. Soda, sodyum karbonattan imal edilir ancak su ile seyreltilmiş halidir.


Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.