Sepetinizde herhangi bir ürün bulunmamaktadır.
Dilerseniz hemen mağazamızdaki ürünlere göz atabilirsiniz.
Toplam :
  Alışverişi Tamamla
Toz Demir Sülfat kara boya 5 kg Demir Tuzu Gübre

₺30,00 ₺27,90 KDV Dahil

%7 İndirim

Orijnal ürün/ hızlı ve ücretsiz kargo
Ürün Detayları:
 
Demir Sülfat
Anadoluda 'Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız, Şıbılık' olarak adlandırılan ve demir noksanlıklarının giderilmesinde en çok kullanılan demirli gübre Demir Sülfattır.Toprakta hemen hemen (özellikle Akdeniz bölgesinde-kırmızı renkli topraklarda) her zaman demir vardır fakat bitkilerin alamayacağı formda olabilir. Demir yıkanmayla kaybolur ve toprağın alt tabakalarında tutunurlar. Bu nedenle Demir Sülfat gübresinin toprağa takviye edilmesi ile topraktaki demir eksikliği giderilir. Bu şekildeki Demir Sülfat kullanımıyla bitkilerin kolaylıkla demir eksikliğini giderebileceği bir toprak yapısı oluşturmak mümkündür.
Demir Sülfat bünyesinde %15-18 arasında demir içermektedir. Ayrıca bitkinin gelişmesi için mutlaka gerekli olan (az miktarda sa olsa )Kükürt, Çinko, Bakır ve Mangan gibi diğer besin maddelerini de bünyesinde bulundurulmaktadır.
Demir Sülfat açık mavi yeşil renkte kristal yapılı inorganik bir gübredir.
Neden Kullanılmalıdır?
 Demir Sülfat'ın piyasada diğer gübre çeşitlerine göre çok daha ucuz olarak temin edilebilir olması.
Bitki gelişmesi için mutlaka gerekli olan Demir, Kükürt, Çinko, Bakır ve Mangan gibi elementsel besin maddelerini içinde bulundurması
Uygulandığı alanlarda uygun şartlarda hemen eriyerek bitkiler tarafından kolayca alınması. Bitkilere yeşil rengi veren ve fotosentez (bitkinin besin yapması) olayının gerçekleştiği klorofil pigmentinin yapısında rol alması
Kullanıldığı bitkilerin daha canlı ve dirençli olması sağlar. Bitkilerin çiçek açmasında, meyve tutmasında, büyüme ve renk oluşumlarında fizyolojik olumlu etkiler yapması.
Bütün bitkilerde erken olgunlaşmasını hasattan sonra da nakliye ve depolama sırasında dayanıklılığın artması Demir Sülfatın direk toprağa verildiği gibi çözelti formunda da yapraklara püskürtülerek uygulanabilir olması.
Toprğın Ph sını düşürerek diğer bitki besin maddelerinin de alımını artırır.
 

Kullanıldığı Alanlar
Her türlü meyve ve sebze bahçelerinde (domates,biber,patlıcan,salatalık,silor,turşuluk hıyar,fasulye,çilek,armut,elma,kiraz,karpuz,kavun,nar,mısır,buğday,vs)
Arpa ve Buğday üretiminde
Pamuk, Mısır, Çeltik ve Ayçiçeği yetiştiriciliğinde
Çiçekte ve süs bitkisi seralarında (karanfil,gerbera,gipso)
Kavun, Karpuz ve Salatalık yetiştiriciliğinde
Çilek ve Muz yetiştiriciliğinde
Bağa(asma) yetiştiriciliğinde (şaraplık,sofra)
Park, bahçe düzenleme alanlarında ve çim sahalarında
 

Faydaları
Bitkilerde fotosentez için gerekli olan klorofil pigmentinin artmasını hızlandırarak bitkinin daima yeşil ve sağlıklı olmasını sağlar.
Bitkilerde optimum büyümeyi ve gelişmeyi sağlar.
Bitkilerde büyümeyi hızlandırır.
Hastalık ve karşı bitkilerde dirençli olmasını sağlar.
Çiçek meyve ve salkım silkmelerini önler ve döl tutumunu arttırır.
Toprakta ve bitkide mantar ve diğer hastalıkların oluşmasını önleyici bir etki yapar.
 

Kullanım Şekli
 Demir sülfat yılda bir veya 2 defa kullanılmalıdır ve fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.

Uygulama dozu olarak tarla topraklarında noksanlık derecesine ve bitkinin çeşit durumuna göre dönüme 50 kg kullanılması uygundur.

Yetişkin meyve ağaçlarında tam verim çağında ağaç başına ağaç yaşına göre 400 gr ila 2 kg demir sülfat verilebilir. Meyve ağaçlarının gübrelenmesi ağaç tacı altında açılarak çukurlara gömülerek veya çapa ile toprağa karıştırılarak yapılır.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.